Електрокардіографія (ЕКГ) без опису
Електрокардіографія (скорочено ЕКГ) — просте і інформативне обстеження, що дозволяє швидко отримати інформацію про роботу серця. Робота серцевого м'яза супроводжується електричною активністю, а діагностика будується на тому, що електричні сигнали серця реєструють за допомогою спеціального апарату, а потім аналізують.
Результат обстеження — електрокардіограма, графічне зображення роботи серця на папері або на моніторі. Розшифровка ЕКГ — завдання лікаря-кардіолога, який використовує отримані дані, щоб оцінити роботу серцевого м'яза.
Читати докладнішеТипи ЕКГ
ЕКГ спокою — класичний варіант, проводиться в зручному положенні лежачи;
ЕКГ під навантаженням (стресовий) — показники знімаються під час навантаження на велотренажері або біговій доріжці;
добове моніторування ЕКГ (Холтер) — обстеження проводиться безперервно протягом 24 годин або більше з допомогою невеликого портативного апарату, який носять на талії.
Яке обладнання використовується, наскільки це безпечно?
Діагностика серця за допомогою ЕКГ — абсолютно безпечна процедура, яка не викликає дискомфорту. При проведенні обстеження в ваше тіло не подається електрика. ЕКГ можна проходити скільки завгодно разів, без обмежень, в тому числі вагітним жінкам, дітям та людям похилого віку.
Невеликий дискомфорт може виникнути лише в момент зняття електродів з шкіри - як при знятті пластиру. У людей з дуже чутливою шкірою в місці прикріплення електродів може з'явитися легкий висип.
ЕКГ під навантаженням виконується в контрольованих умовах. Лікар буде уважно стежити за вами і припинить обстеження, якщо у вас виникнуть будь-які симптоми, або ви відчуєте нездужання.
Кабінет кардіолога в клініці ДЕНИС оснащений цифровим електрокардіографом, холтерами для добового моніторування. Вам не доведеться окремо записуватися на різні процедури і ходити по кабінетах.
Ми використовуємо електрокардіографи угорського виробника медобладнання Innomed. Це сучасні електрокардіографи класу еліт, які дозволяють в режимі реального часу передавати на комп'ютер відображення 12 каналів ЕКГ і мають додаткові вбудовані програми для обробки інформації.
пацієнтам, які входять в групу ризику по захворюваннях серця;
пацієнтам з хронічним захворюванням серця при погіршення стану;
при майбутньому оперативному втручанні;
при захворюваннях і прийомі препаратів, які можуть давати ускладнення на серце;
при планових профілактичних обстеженнях.
Абсолютні протипоказання до стандартної кардиографії відсутні. Процедуру відкладають лише в тому випадку, коли є пошкодження в місцях кріплення електродів (опіки, рани).
ЕКГ під навантаженням не проводиться в деяких станах:
-
гіпертонічна хвороба високого ступеня;
-
інфаркт міокарда в гострій стадії;
-
серйозні порушення кровообігу;
-
цукровий діабет;
-
важкі запальні та інфекційні патології;
-
тромбофлебіт в стадії загострення;
-
потовщення стінок серця.
Як підготуватися до обстеження
відмовитися від куріння, алкоголю і переїдання напередодні процедури;
скоротити фізичні навантаження і стреси;
старатися добре відпочити.
Як проходить обстеження
Щоб зробити запис електричної активності серця, лікар прикріпить до вашої грудної клітини, ніг та рук електроди. Це невеликі липкі датчики, які підключені проводами до записуючого пристрою ЕКГ. Перед їх закріпленням доктор обробить шкіру гелем. На руки і ноги надягають спеціальні манжети. Щоб правильно закріпити електроди, вам буде потрібно зняти одяг, аксесуари та прикраси.
Процедура проходить в положенні лежачи на кушетці, з випрямленими руками і ногами. Під час роботи електрокардіографа бажано не рухатися.
ЕКГ займає 5-10 хвилин і не завдає ніяких дискомфортних відчуттів.
Стресовий ЕКГ проводять під навантаженням: лікар закріпить на вашому тілі електроди, після чого потрібно буде кілька хвилин побігати на доріжці або позайматися на велотренажері.
Добове моніторування ЕКГ проводять в основному вдома, попередньо закріпивши на тілі пацієнта холтер — прилад, який фіксує показники.
Результати
Апарат ЕКГ відображає ваш серцевий ритм і електричну активність у вигляді графіка — на моніторі або в роздрукованому вигляді на папері. При добовому моніторуванні інформація зберігається в електронному вигляді.
Після завершення обстеження лікарю необхідно розшифрувати і інтерпретувати отримані дані, вивчивши такі параметри як частота серцевих скорочень, систолічний об'єм крові, хвилинний обсяг кровообігу та інші. На це потрібен деякий час. Також за результатами ЕКГ лікар може призначити додаткові обстеження для уточнення діагнозу.