УЗД молочних залоз
УЗД молочних залоз — це неінвазивне (тобто таке, що не порушує шкірні покриви) дослідження тканин і судин грудей.
УЗД-дослідження будуються на можливості тканин по-різному відображати високочастотні звукові хвилі. Спеціальний сканер одночасно випромінює ультразвук і приймає відбитий сигнал, який обробляється і перетворюється на зображення на екрані монітора. Дослідження швидке, інформативне і безболісне.
За допомогою ультразвукової діагностики лікар оцінює структуру тканин грудних і молочних залоз, виявляє новоутворення, визначає їх особливості (розташування, розмір, форму і ін.).
УЗД молочної залози дозволяє виявити рак на ранній стадії, новоутворення, інфекційні процеси, порушення кровотоку, діагностувати різні захворювання грудей (мастопатію, мастит, фіброаденому), перевірити стан лімфовузлів.
Читати докладніше
УЗД молочних залоз в клініці ДЕНИС проводиться на обладнанні експертного класу останніх років випуску. Сучасні технології датчиків високої щільності дозволяють реєструвати навіть найдрібніші зміни рівня сигналу, щоб оглянути потрібні ділянки досить глибоко і отримати якісні зображення.
Кабінет мамолога (це лікар, який займається діагностикою та лікуванням захворювань молочних залоз) в нашій клініці обладнаний УЗ-апаратом. Доктор проводить дослідження на місці, вам не доведеться ходити по кабінетах і окремо записуватися на УЗД.
УЗД проводиться за допомогою ультразвукових хвиль — вони проходять крізь тканини і відбиваються. Променеве навантаження при цьому відсутнє. Дослідження повністю безпечне і безболісне, його призначають в тому числі в період вагітності та годування груддю.
Для профілактики жінкам рекомендують робити УЗД молочних залоз щорічно. При необхідності уточнити діагноз чи перевірити стан новоутворення УЗ-діагностику можна проводити кілька разів поспіль в стислі терміни.
В яких випадках призначають УЗД молочних залоз
больові відчуття в грудях або в лімфатичних вузлах під пахвами;
зміна форми або розмірів грудей, форми соска, плями і почервоніння на шкірі;
ущільнення в грудях або пахвовій області;
виділення з соска;
свербіж, висип, області, що лущаться, біля соска або в області пахв;
травми молочних залоз.
Що краще, УЗД або мамографія?
Обидва способи обстеження інформативні і допомагають виявляти захворювання на ранніх стадіях, але кожен з них має свої особливості. Іноді лікар призначає обидва методи діагностики, щоб вони доповнювали одне одного.
УЗД вважається більш інформативним методом, якщо у жінки щільні молочні залози або встановлені грудні імпланти. З його допомогою фахівець отримує більш детальну картину, досліджуючи ліпоми, кісти, метастази. Також метод ефективний для огляду лімфовузлів.
Мамографія дозволяє виявляти мікрокальцинати, новоутворення в молочних протоках і ін. На відміну від УЗД, цей метод обстеження відноситься до рентгенологічних і супроводжується променевим навантаженням на організм.
Ультразвукове дослідження використовують в основному як додатковий метод, щоб уточнити діагноз, але не як самостійний скринінг раку грудей. З його допомогою можна розрізнити пухлину і заповнену рідиною кісту, але неможливо визначити природу новоутворення. При цьому УЗД вважається інформативним для жінок до 30 років з щільними тканинами молочних залоз.
Як підготуватися до обстеження
Враховуйте менструальний цикл. У різні фази циклу стан молочних залоз змінюється, і це може впливати на результати діагностики. УЗД оптимально проводити з 4 по 13 день циклу, коли молочні протоки знаходяться в звуженому стані. При менопаузі можна проходити діагностику в будь-який день, тому що стан грудей не пов'язаний з рівнем гормонів.
Не використовуйте напередодні обстеження косметичні засоби для шкіри декольте. Навіть якщо крем або лосьйон швидко вбирається, речовини, що містяться в ньому, можуть вступити в реакцію з гелем для ультразвуку.
Зручно одягніться, щоб можна було швидко і легко зняти одяг до пояса. Краще не одягати прикраси, так як їх теж доведеться зняти.
Як відбувається обстеження
Лікар попросить вас зняти одяг до пояса і прикраси. Потім потрібно буде лягти на кушетку. Доктор нанесе на груди спеціальний гель (він не викликає алергії), який покращує проходження ультразвуку і ковзання датчика.
Обстеження проходить в положенні лежачи, руки потрібно відвести за голову. Лікар буде злегка натискати датчиком на різні ділянки молочних залоз і фіксувати дані. Це повністю безболісно і не доставляє дискомфорту.
Можливо, доктор попросить вас лягти на бік, сісти або встати — щоб краще візуалізувати тканини. Також він обстежує лімфатичні вузли: пахвові, над і під ключицею, між молочною і грудною залозою.
В середньому УЗД молочних залоз займає від 20 до 40 хвилин — це залежить від особливостей дослідження.
Результати
Спеціаліст робить розшифровку УЗД відразу ж на місці, потім оформлює протокол обстеження і висновок.
Діагноз ставить ваш лікуючий лікар, оцінивши клінічну картину в цілому і всю отриману інформацію: результати обстежень, лабораторні аналізи, анамнез.