УЗД органів малого тазу трансабдомінально
УЗД малого таза — це неінвазивне (тобто без порушення шкірного покриву) обстеження, яке дозволяє отримати зображення тканин і органів, розташованих в нижніх відділах малого таза і черевної порожнини.
У жінок до таких органів належать: матка і шийка матки, маткові труби, яєчники, сечовий міхур. У чоловіків: простата, сім’яні залози, сечовий міхур.
Діагностика органів сечостатевої системи за допомогою УЗД допомагає лікареві оцінити стан органів, побачити анатомічні патології (вроджені та набуті), виявити захворювання. Також обстеження призначають, щоб контролювати в динаміці ефективність лікування захворювань сечостатевої системи, для контролю проведення біопсії (забору тканин для подальшого дослідження).
УЗД ОМТ можуть призначити різні лікарі: гінеколог, уролог, терапевт. Проводить обстеження сонолог — лікар ультразвукової діагностики, або фахівець вузького профілю — гінеколог або уролог.
Читати докладніше
В основі діагностики лежить принцип ехолокації: ультразвуковий сигнал проходить через м'які тканини і відбивається з різною інтенсивністю. Відбиті хвилі вловлює УЗ-датчик. Потім вони виводяться на монітор у вигляді зображення (дво- або тривимірного).
За допомогою УЗД фахівець отримує чітку картинку м'яких тканин, які не відображаються при стандартному рентгені.
Трансабдомінальне УЗД проводиться звичайним датчиком, через передню черевну стінку.
УЗД органів малого тазу в клініці ДЕНИС проводиться на обладнанні експертного класу останніх років випуску. Сучасні технології датчиків високої щільності дозволяють реєструвати навіть найдрібніші зміни рівня сигналу, щоб оглянути потрібні ділянки досить глибоко і отримати якісні зображення.
Кабінети гінеколога, уролога, терапевта в нашій клініці обладнані УЗ-апаратами. Доктор проводить дослідження на місці, вам не доведеться ходити по кабінетах і окремо записуватися на УЗД.
Ультразвукова діагностика не здійснює променевого навантаження і повністю безпечна. Це неінвазивний метод (без порушення цілісності шкіри), він безболісний і не доставляє дискомфорту.
Ультразвукову діагностику можна робити з будь-якою частотою — щоб спостерігати за динамікою і здійснювати оцінку ефективності терапії. Обстеження призначають без обмежень, в тому числі дітям, вагітним і годуючим жінкам.
В яких випадках призначають УЗД малого тазу
як частину профілактичного огляду;
щоб уточнити діагноз, якщо симптоми захворювання неоднозначні;
при болях і частих запаленнях в області малого тазу;
при підготовці до оперативних втручань;
щоб відстежувати динаміку розвитку захворювання і ефективність лікування;
при установці внутрішньоматкової спіралі.
Серед показань до проведення УЗД органів малого таза також: визначення овуляції, діагностика вагітності, плановий контроль під час вагітності у жінок.
У чоловіків за допомогою УЗД проводиться діагностика захворювань сечостатевої системи, якщо є підозри на порушення в роботі простати, сім'яних пухирців, сечового міхура. Але через анатомічні особливості чоловічого організму цей метод не завжди показує повну картину. В такому випадку призначають комп'ютерну томографію.
Як підготуватися до трансабдомінального УЗД органів малого тазу
дотримуйтеся дієти за 3-5 днів до обстеження: виключіть продукти, які викликають утворення газів або погано перетравлюються (тваринні жири, бобові, продукти, багаті на клітковину, молочне, солодощі, газовані напої);
поїжте не пізніше, ніж за 12 годин до УЗД. Зробіть клізму або прийміть проносне (лікар підкаже, які засоби використовувати). Гази або залишки їжі в кишечнику можуть перешкодити отриманню якісного зображення.
за годину до обстеження випийте 0,5-1 літр води, щоб сечовий міхур був наповнений.
Як проходить обстеження
Для трансабдомінального УЗД лікар нанесе вам на живіт спеціальний гіпоалергенний гель і буде водити датчиком по досліджуваній ділянці. Зазвичай обстеження проводиться в положенні лежачи на спині, але іноді лікар може попросити вас повернутися на бік, напружити живіт або затримати дихання.
УЗД органів малого тазу зазвичай займає 15-20 хвилин, процедура повністю безболісна.
Результати
Відразу після обстеження гінеколог або уролог заносить всі дані в протокол, в якому буде інформація про стан структури органів, щільність тканин, розміри органів і їх відповідність нормам, патологічні зміни. Розшифровка результатів буде виконана окремо для кожного з органів.