Дитяча ендоскопія
Ендоскопічне дослідження органів шлунково-кишкового тракту у дітей — це інструментальний метод діагностики, який дозволяє досліджувати всі відділи травного тракту без проведення оперативного втручання. Процедура проводиться за допомогою ендоскопа - інструменту з гнучкою трубкою і оптичною системою.
Фахівці нашої клініки проводять ендоскопічні дослідження стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, прямої кишки. Процедура проводиться, відповідно, орально або ректально.
За допомогою ендоскопа можна побачити і продіагностувати стан слизової оболонки органів травлення; провести біоптичне дослідження для вивчення тканин; провести малоінвазивні медичні маніпуляції без оперативного надрізу, з швидким періодом реабілітації.
Комплексне ендоскопічне обстеження дитини може включати в себе такі види обстежень:
- гастроскопия — вивчення верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, шлунка;
- колоноскопія — дослідження прямої і товстої кишки;
- ректороманоскопия — визначення стану слизової прямої і дистальної третини сигмоподібної кишки.
За допомогою дослідження можна виявити поліпи органів шлунково-кишкового тракту, запальні реакції з боку слизової оболонки (ерозії, виразки і т.п.), анатомічні особливості будови органів шлунково-кишкового тракту (рубці, дивертикули, стенози), новоутворення.
Читати докладніше
в соціальних мережах
Для ендоскопічного вивчення органів травної системи використовується ендоскоп з еластичною трубкою. Маленькому пацієнтові підбирають найтоншу насадку, щоб мінімізувати дискомфорт. У трубку вшита оптична система, яка подає зображення на екран монітора. Лікар вивчає його і робить висновок.
Також ендоскопом проводять малоінвазивні операції з видалення деяких новоутворень, вивчення важкодоступних місць і взяття біоптіческого матеріалу для лабораторного дослідження.
Всі ендоскопічні процедури абсолютно безпечні для пацієнта, але деякі можуть спричиняти відчутний дискомфорт. Щоб дитині було комфортно, фахівці клініки можуть запропонувати місцеву анестезію і лікування в медикаментозному сні.
У рідкісних випадках можливі ускладнення: кровотеча, алергічна реакція на лікарські речовини.
- скарги на біль в області шлунка (особливо до або після їжі);
- регулярні відрижки;
- скарги на відчуття печії;
- нудота і блювота після їжі, а також вранці, натщесерце;
- втрата апетиту;
- на тлі блювоти з кров'ю присутній темний або чорний стілець.
- постійні запори або проноси;
- кров з анального отвору під час акту дефекації;
- часте здуття живота;
- підозри на кровотечі;
- необхідно вилучити стороннє тіло з кишечника;
- підозра на формування поліпів;
- неповне випорожнення кишки;
- патологічні виділення з заднього проходу (слиз, кров);
- кровотечі з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, причому кровотечі можуть бути різної інтенсивності, з різною періодичністю.
- травми глотки;
- множинні поліпи верхніх органів дихання;
- бронхіальна астма в періоді загострення;
- запальні процеси органів дихання.
- деякі форми виразкової хвороби;
- утворення спайок в кишечнику.
Як підготувати дитину до обстеження
ФГДС у дітей робиться натще, вранці. Тому останній прийом їжі рекомендований на 18-19 годин вечора.
Ендоскопічне дослідження дитини через задній прохід передбачає виключення за тиждень до маніпуляції їжі з високим вмістом клітковини (хліб, фрукти, овочі), а також очищення кишечника.
Важливо підготувати дитину до процедури психологічно. Батьки повинні розповісти малюкові, куди вони йдуть, навіщо і що будуть робити. Не потрібно описувати відчуття або вдаватися в подробиці. Важливо, щоб дитина сама співпрацювала з лікарем.
Якщо провести дослідження в свідомості не є можливим, застосовують медикаментозний сон.
Як відбувається обстеження
Колоноскопія і ректороманоскопія у дитини проводиться в спеціалізованому обладнаному приміщенні. Дитину з кимось із батьків запрошують в кабінет. Малюка роздягають нижче пояса і пропонують лягти на лівий бік, зігнути ноги в колінах.
Спеціаліст виконує анестезію або вводить наркоз. Після цього прилад вводиться в задній прохід і проводиться вивчення слизової та інші заплановані маніпуляції.
Для ФГДС дитину просять зайняти положення лежачи і дають анестезію або наркоз. Гнучкий зонд вводиться в ротоглотку або носоглотку і просувається до досліджуваного органу. Далі лікар вивчає слизову оболонку на екрані монітора.
Досвідчені фахівці клініки проводять ФГДС, колоноскопію, ректроманоскопію за 5-10 хвилин. Процедура може тривати довше при необхідності, наприклад, видалення поліпу або вивчення складної ділянки.
Після процедур можна відразу повертатися до звичного способу життя.
Результати
Як правило, результат готовий через 15-30 хвилин після проведення дослідження. Всі маніпуляції фахівця фіксуються на відео, яке можна переглянути повторно.
Якщо проводилася біопсія, на отримання результату потрібно до 7-10 днів, це пов'язано з необхідністю проведення лабораторного аналізу.
Після отримання результатів дослідження призначається консультація дитячого гастроентеролога. Доктор вивчає отримані дані і пропонує подальший план дій.
