УЗД суглобів для дітей
Дитяче УЗД суглобів — найбільш безпечний і досить інформативний метод діагностики захворювань і травм опорно-рухового апарату в ранньому віці.
Ультразвукове сканування дозволяє вивчити суглобову порожнину і її оболонку, хрящі, суглобову сумку, а також тканини навколо суглоба, зокрема, суглобові сухожилля дитини. За допомогою ультразвуку візуалізуються м'які тканини, які не видно на рентгені, оцінюються обсяг і густота внутрішньосуглобової рідини.
Читати докладніше
в соціальних мережах
Дослідження проводиться за допомогою УЗД апарату, до якого підключають датчик для поверхнево розташованих органів. Датчик працює на високій частоті, забезпечує максимально чітке і інформативне зображення.
Ультразвукові хвилі, які проникають в тканини і відбиваються від них, безпечні для людського організму, тому УЗД можна робити навіть новонародженим немовлятам.
Для проведення УЗД суглобів датчик прикладається до поверхні шкіри, її цілісність не порушується, також виключені будь-які ускладнення, пов'язані з введенням датчиків у внутрішні порожнини. Ретельна дезінфекція датчиків і застосування гелю з гіпоалергенним складом підвищують безпеку процедури.
В яких випадках призначають УЗД суглобів
Показаннями до проведення УЗД суглобів (артросонографіі) є симптоми їх запалення (артриту), пошкодження м'язово-зв'язкового апарату у дітей. Також обстеження може призначатися при підготовці до операції на суглобах і після її проведення.
УЗД кульшових суглобів новонароджених є найбільш точним, надійним методом ранньої діагностики дисплазії. Дітям старшого віку, які займаються професійним спортом, періодично призначають УЗД суглобів і навколосуглобових тканин, щоб виявити дитячі травматичні ушкодження, які іноді залишаються непоміченими при візуальному огляді.
Обмеженням до проведення УЗД кульшових суглобів у дітей з метою діагностики вродженої дисплазії є окостеніння головки стегнової кістки, яке відбувається у віковому інтервалі 2-8 місяців. Якщо окостеніння почалося, шкоди дитині діагностична процедура не заподіє, але її результати не можна вважати достовірними, оскільки порушується візуалізація суглобових структур.
Також не рекомендується проводити цей різновид артросонографіі в період хвороби, яка робить дитину неспокійною. Абсолютні протипоказання до проведення УЗД інших суглобів відсутні, тимчасовим протипоказанням є рани, опіки, рясні висипання на шкірі в області проекції суглоба.
Як підготувати дитину до обстеження
УЗД суглобів у дітей не вимагає особливої підготовки, виняток становить тільки УЗД кульшових суглобів новонароджених.
Для отримання достовірних результатів важливо, щоб на протязі процедури дитина не рухалася. Якщо дитину мучать болі, кольки в животі, свербіж, вона збуджена, перелякана, плаче, зафіксувати ніжки в потрібному положенні буде вкрай проблематично. Тому потрібно виключити подразники, які можуть спровокувати підвищену рухову активність, погодувати малюка за 30-40 хвилин до процедури, заспокоїти його.
Як відбувається обстеження
УЗД різних суглобів проводиться за однією схемою: потрібну частину тіла звільняють від одягу, лікар наносить на шкіру над суглобом гель і переміщує датчик по її поверхні. Дитині доводиться кілька разів змінити положення тіла, кінцівки, щоб забезпечити доступ до суглоба з чотирьох різних сторін.
Наприклад, пошкодження менісків дитини можна виявити при скануванні колінного суглоба з задньої і бічних точок доступу, а передній доступ не дозволяє їх розглянути. Старші діти самостійно виконують вказівки лікаря, малюкам допомагають батьки.
Симетричні суглоби обов'язково обстежуються попарно, навіть якщо травма, біль, набряклість односторонні. Положення, в якому проводиться ультразвукова діагностика, залежить від того, які суглоби обстежуються:
УЗД плечового суглоба дитини проводиться в положенні лежачи на спині (рука вільно витягнута уздовж тулуба), а також сидячи, дитина по черзі згинає руку в лікті, вільно опускає, притискає до тулуба, в цьому положенні розгортає всередину і назовні;
УЗД ліктьового суглоба у дітей може проводитися в положенні сидячи або лежачи, рука злегка згинається в суглобі, відводиться в сторону, приводиться до тулуба, заводиться за спину;
Дитяче УЗД колінного суглоба проводиться в положеннях лежачи на спині і животі, з витягнутою і зігнутою в коліні ногою;
УЗД гомілковостопного суглоба дитини також проводиться лежачи на спині (нога в суглобі згинається, випрямляється, в випрямленном стані розгортається всередину носком) і на животі (стопа вільно звисає);
Укладку дитини для проведення УЗД кульшових суглобів виконує фахівець, від її правильності залежить інформативність діагностики.
Пройти діагностику можна в середньому за 30 хвилин, процедура абсолютно безболісна.
Результати
Протокол УЗД суглобів ведеться безпосередньо в процесі обстеження і видається на руки батькам дитини відразу після його завершення.
Розшифровку протоколу, порівняння отриманих показників з нормою зазвичай виконує на повторній консультації лікар, який направив дитину на це обстеження. Він же ставить діагноз і призначає лікування.