Кольпоскопія шийки матки
Кольпоскопія — це метод дослідження, який дозволяє оглянути шийку матки, стінки піхви і вульву за допомогою кольпоскопа.
Це спеціальний мікроскоп з підсвіткою, який допомагає збільшити і розглянути зображення тканин. Таким чином лікар може побачити ділянки з патологічними змінами і провести біопсію — взяти шматочок тканини для гістологічного аналізу в лабораторії, де проводиться діагностика раку шийки матки.
Кольпоскопічне дослідження призначають жінкам, у яких мазок з шийки матки показав підозрілі зміни. Також гінеколог може провести кольпоскопію, якщо під час огляду помітив будь-які новоутворення, при гострих кондиломах, запаленні шийки матки, кровотечах після статевого акту.
Читати докладніше
Кольпоскопія шийки матки в клініці ДЕНИС проводиться за допомогою сучасного кольпоскопа Scaner. Це оптичне обладнання, яке дозволяє багаторазово збільшити і детально оглянути шийку матки, вивчивши структуру слизової і судини. Завдяки бинокулярной оптиці зображення виходить об'ємним, що спрощує постановку діагнозу.
Кольпоскопія шийки матки буває двох видів: проста і розширена. При простій кольпоскопії лікар вивчає обриси і параметри шийки матки, а також особливості розташування судин. Тестуючі препарати при цьому не застосовуються.
При розширеній процедурі використовують набір тестів (наприклад, пробу оцтовою кислотою), які дозволяють визначити, чи нормально функціонує слизова шийки матки. Також можливе проведення біопсії.
Кольпоскопічне дослідження — досить безпечна для здоров'я процедура. Її призначають навіть при вагітності, якщо є підозри на появу патологічних процесів.
Як правило, самопочуття після процедури нормальне, в рідкісних випадках 1-2 дня бувають невеликі болі або темні мажучі виділення. Якщо з'являється сильна кровотеча, сильні болі в нижній частині живота, підозрілі виділення — це привід якомога швидше звернутися до гінеколога.
В яких випадках призначають кольпоскопію
ерозії шийки матки;
гострі кондиломи;
кров'янисті виділення з піхви поза менструацією;
виявлені відхилення в цитологічних мазках;
підозри на онкологію статевих органів;
для контролю терапії гінекологічних захворювань.
Протипоказання
після пологів пройшло менше двох місяців;
менструація;
недавні гінекологічні операції в порожнині матки;
запалення в порожнині матки;
індивідуальна непереносимість оцту, йоду.
Як підготуватися до кольпоскопії
не записуйтеся на процедуру в дні, коли планується менструація;
за 1-2 дня до процедури відмовтеся від статевого життя;
за 2 дні до дослідження не користуйтеся тампонами, вагінальними свічками, кремами, не робіть спринцювання;
порадьтеся з лікарем, чи варто вам прийняти безрецептурний знеболюючий засіб перед процедурою — іноді вона викликає дискомфорт.
Як відбувається обстеження
Як і під час стандартного огляду, пацієнтка перебуває в гінекологічному кріслі. Для доступу до шийки лікар використовує дзеркала, а лінзу кольпоскопа наближає до промежини. Доктор оцінює стан тканин, а потім змащує ділянку спеціальним розчином (так звана оцтова проба). Це може викликати невелике печіння. За реакцією слизової оболонки на пробу лікар визначає, чи є патологічні клітини. При відсутності підозрілих ділянок огляд закінчується.
Якщо за результатами проби є відхилення, доктор зробить біопсію — за допомогою спеціального інструменту ущипне крихту тканин слизової шийки матки. Анестезія зазвичай не потрібна. Якщо ж береться біопсія тканин піхви або вульви, доктор робить місцеве знеболення.
За часом вся процедура займає 20-30 хвилин.
Що робити після кольпоскопії?
вести статеве життя;
займатися фізичними навантаженнями;
користуватися тампонами, вагінальними кремами і свічками;
проводити спринцювання;
відвідувати баню, сауну.
Результати
Результати гістологічного аналізу лабораторії зазвичай готові за 7-10 днів.
У нормі слизова оболонка шийки матки, піхви і вульви гладка, без утворень, рожевого кольору. Серед змін, що насторожують: стоншення слизової, поліпи, загострені кондиломи, аномальне розташування судин.
При дисплазії шийки матки (передраковий стан) лікар може призначити припікання лазером і рідким азотом. У складних випадках можливе хірургічне втручання.
Консультація гінеколога після отримання результатів кольпоскопії зазвичай присвячена подальшим рекомендаціям: доктор розповість про варіанти лікування, якщо воно необхідне, і допоможе вибрати оптимальний.