Консультація лікаря онкохірурга
Онкологія вивчає злоякісні і доброякісні пухлини: причини їх появи, особливості розвитку, методи діагностики, лікування і профілактики. Пухлини здатні вражати різні органи і тканини організму, тому лікарі-онкологи лікують всі органи без винятку — проводять хіміотерапію, радіотерапію, хірургічне лікування.
Читати докладнішеЗазвичай на прийом до онколога направляє терапевт, педіатр або профільний лікар (уролог, гінеколог, хірург та ін.). Але якщо з'явилися симптоми, що насторожують, записатися на консультацію можна і самостійно.
- часті носові кровотечі;
- новоутворення на шкірі;
- поява помітних пухлин, ущільнень на тілі;
- значне зниження ваги без явних причин;
- збільшення і ущільнення лімфатичних вузлів;
- кров в калі, сечі, блювотних масах, виділення зі статевих органів;
- нехарактерні виділення з молочних залоз, прямої кишки;
- регулярне підвищення температури тіла без явних причин;
- сильний головний біль, при якому погіршується зір і слух, порушується координація рухів;
- тривалі дискомфортні відчуття: першіння і проблеми з ковтанням, почуття тиску та ін .;
- помітне погіршення самопочуття, постійна слабкість, втома;
- зміни на шкірі та слизовій: виникнення наростів, ран, що не не загоюються, плям, видозміни родимок, бородавок, родимок;
- гематоми і шишки після фізичних ушкоджень, що довго не загоюються.
Для раннього виявлення патологій фахівці рекомендують регулярно проходити профілактичні огляди та обстеження. Це пов'язано з тим, що часто онкологічні захворювання не виявляють себе на ранніх стадіях.
Регулярні огляди у онколога особливо важливі в таких випадках:
- для тих, хто лікувався від онкологічних захворювань раніше;
- при захворюваннях, які підвищують ризик появи злоякісних утворень (мастопатія, цироз печінки та ін.);
- якщо є близькі родичі з онкологією;
- при роботі на шкідливих виробництвах.
Як підготуватися до прийому в онколога
візьміть з собою медичні документи: виписки, медкартки, результати обстежень і аналізів, знімки та ін .;
запишіть всі свої скарги і симптоми, які хочете повідомити лікарю, а також складіть список питань, щоб на прийомі нічого не забути;
якщо побоюєтеся, що не запам'ятаєте пояснення лікаря, нехай вас супроводжує хтось із близьких людей;
одягніться зручно, щоб можна було швидко і легко зняти одяг для огляду.
Як проходить консультація онколога в клініці ДЕНИС (Київ)
Збір анамнезу (історії хвороби). Доктор розпитає вас про скарги, хронічні захворювання, випадки онкології у близьких родичів, про шкідливі чинники на роботі, спосіб життя тощо.
Огляд. Візуальний огляд (іноді з використанням дзеркала) проводиться, якщо новоутворення знаходиться на поверхні тіла. За допомогою пальпації лікар промацує утворення, наприклад, при підозрі на пухлину в черевній порожнині. Також застосовується метод тиску — лікар натискає на проекцію новоутворення, просить порухатися певним чином.
Призначення обстежень. Після звичайного огляду і простих діагностичних маніпуляцій (наприклад, при підозрі на рак шкіри це може бути дерматоскопія), лікар обов'язково призначає комплексну діагностику. Саме її результати дозволяють точно визначити розташування пухлини і її характеристики. Це необхідно, щоб визначитися з тактикою лікування. Серед поширених методів діагностики аналіз крові на онкомаркери, пункція, мамографія, КТ, УЗД та ін.
Постановка діагнозу і призначення лікування. Отримавши результати обстежень і аналізів, лікар встановить остаточний діагноз і складе план лікування. Можливо також призначення додаткових досліджень, щоб визначити стадію захворювання і характеристики клітин пухлини. Тут до роботи підключаються різні фахівці: хірург-онколог, хіміотерапевт, лікар променевої терапії.