Вперше в Києві: операції за новітньою технологією протезування українським військовим
Ми це зробили! Наші військові отримали нові сучасні протези, з якими їх життя стане значно комфортнішим, а лікарі — безцінні практичні знання та навички з новітньої технології протезування. І це тільки початок та перший крок на великому шляху.
На базі Клініки ДЕНИС вперше в Києві було проведено оперативні втручання з остеоінтегративного протезування пораненим українським захисникам. Щоб навчити наших лікарів цієї технології, на запрошення Української асоціації остеоінтегративного протезування в Україну вперше приїхав видатний шведський хірург-ортопед — професор Рікард Бранемарк (Rickard Brånemark). Саме він є засновником остеоінтегративного протезування в ортопедії та провів близько 300 таких операцій в Європі та США.
«Я дуже радий, що маю можливість бути в Україні, допомагати та навчати ваших медиків новим методикам протезування саме у часи війни. Я переконаний, що для України буде значно краще, якщо методика остеоінтегративного протезування буде розвиватися всередині вашої країни, та ваші медики зможуть застосовувати її самостійно, а не відправляти поранених на лікування за кордон», — висловив свою думку професор під час конференції в клініці.
Що таке остеоінтегративне протезування?
При остеоінтегративній технології протез кінцівки імплантується безпосередньо в залишок кістки, а не одягається на ампутаційну куксу (частину кінцівки, що залишилася після травми). Навантаження відбувається на кістку, а не на м’які тканини.
Конструкція протезу складається з трьох частин:
-
Внутрішня частина — імплант, який встановлюється в кістку
-
Перехідник, який з’єднує імплант з зовнішнім протезом
-
Зовнішній протез (імплант дозволяє використовувати сучасні зовнішні протези різних виробників)
Технологія остеоінтеграції вперше була застосована в стоматології в 1965 році. Це добре відомі всім зубні імпланти. В ортопедії остеоінтеграція використовується з 1990 року.
Основний показ до остеоінтегративного протезування — травматичні ампутації, особливо при короткій куксі.
Чим остеоінтегративне протезування краще звичайного?
Звичайні протези (лункові) передбачають використання куксоприймача. Така конструкція не комфортна у використанні — м’які тканини постійно травмуються, протез натирає та погано тримається.
«Стандартні протези трішки не влаштовують. Вони давлять, викликають дискомфорт, неможливо довго ходити. Важко навіть сидіти: вже за 30 хвилин на дивані дуже сильно починає боліти спина», – ділиться своїм досвідом використання звичайного протезу військовослужбовець ЗСУ Сергій Коцюба.
Остеоінтегративні протези більш функціональні та зручні у використанні:
- не спираються на м'які тканини культі, а отже, не травмують їх і не натирають
- забезпечують більш широкий діапазон руху та плавність ходи
- можуть використовуватися цілодобово, а за необхідності легко знімаються та надягаються
- забезпечують краще відчуття свого тіла (пропріоцепцію) — завдяки тому, що навантаження йде на кістку, відновлюється біомеханічний ланцюг, і людина, наприклад, відчуває нерівності.
«Навантаження зразу йде на кістку, тобто виникає кістково-суглобове чуття. Якщо людина, яка користується таким протезом, наступає на камінчик, вона це відчуває. Тканини не травмуються, тому функціональність ходи набагато вища», – зазначає ортопед-травматолог Олександр Галузинський.
Як пройшли операції?
17 та 18 травня в Клініці ДЕНИС прооперували перших трьох військових з ампутаційними куксами стегна. За роботою хірургів в режимі відеотрансляції спостерігали та переймали досвід кілька десятків вітчизняних лікарів з різних медичних установ.
Професор Бранемарк застосовує двохетапну хірургічну техніку: на першому етапі встановлюється внутрішня частина протезу (імплант), а за 3 місяці після цього, на другому етапі, ставиться перехідник, до якого можна кріпити зовнішній протез. Двохетапна техніка вважається менш ризикованою з точки зору інфекційних ускладнень.
На першому етапі нашим пацієнтам було встановлено імпланти, через 3 місяці на них чекає наступний етап операції.
Зазвичай такі оперативні втручання займають від 60 до 90 хвилин, але в нашому випадку вони тривали до двох годин — через те, що професор надавав детальні пояснення та навчав інших лікарів.
Всі операції пройшли успішно, зараз наші герої відновлюються в стаціонарі клініки. В цілому, реабілітація займе кілька місяців.
Подальші плани
Операції для військових безоплатні. Протез коштує від 30 до 40 тисяч доларів. Внутрішні імпланти були придбані Рікардом Бранемарком за власний рахунок. В подальшому планується залучення до фінансування благодійних фондів.
За 3 місяці на бійців чекає другий етап операції: встановлення перехіднику, на який кріпиться зовнішній протез. Професор Бранемарк планує знову приїхати в Україну для виконання оперативних втручань та навчання наших лікарів.
«Хоча TOP Clinic DENIS ще тільки набирає оберти, ми вже почали втілювати нашу місію — впроваджувати світовий рівень медицини у нашій країні та навчати українських фахівців. Плануємо і надалі допомагати військовим і навчати лікарів новій технології», — каже Денис Татаркін, CEO & Co-Founder клініки.
Дякуємо професору Бранемарку, лікарям, медичному персоналу та всім, хто зробив можливим цей важливий перший крок на шляху до впровадження в Україні сучасних технологій протезування. А найбільша подяка — нашим захисникам з ЗСУ.